Objavljamo osnutek projekta z naslovom »PRESTRUKTURIRANJE REGIJE SAŠA, SKLADNO S
POLITIKO PRAVIČNEGA PREHODA IZ PREMOGOVNIŠTVA«,
ki ga je pod pokroviteljstvom javnega zavoda CRTI SAŠA, izdelala projektna skupina pod vodstvom doc. dr. Franca Žerdina.
Vsebino osnutka najdete na: http://crti.si/prestrukturiranje-regije-sasa-skladno-s-politiko-pravicnega-prehoda, kjer lahko do 10. junija 2021 sporočate tudi pripombe in dopolnitve.
Vljudno vabljeni k sodelovanju.
Tudi v letošnjem letu smo v Javnem zavodu Center za
razvoj terciarnega izobraževanja SAŠA (CRTI SAŠA), v sodelovanju s
Savinjsko-šaleško gospodarsko zbornico in Zavodom za zaposlovanje, pripravili
zgibanko za devetošolce, v kateri predstavljamo poklice prihodnosti in
deficitarne poklice v SAŠA regiji.
Poklic si človek praviloma izbere enkrat v življenju. Dilem o izbiri poklica imajo mladi, pa tudi njihovi starši veliko. Vsi, ki smo poklicno pot že končali ali jo aktivno doživljamo vemo, da je izobraževanje neprekinjeni proces, da smo se in se moramo vedno znova dodatno izobraževati in se z znanjem prilagajati nenehnim spremembam proizvodnih tehnologij, okolja, načina prehranjevanja, potreb v negi živih bitij, zdravstvu, itd.
V Savinjsko-šaleški regiji intenzivno delamo na dokumentih, ki so povezani s prestrukturiranjem regije zaradi postopnega prehoda iz premogovništva. Prepričani smo, da prehod ne pomeni katastrofe, pač pa veliko priložnost, da
»V
Savinjsko-šaleški regiji izvedemo pravičen prehod iz premogovniške, v regijo z
uspešnim gospodarstvom, zadovoljnimi ljudmi ter zelenim in življenju prijaznim
okoljem«.
Uspeli bomo, če bomo imeli jasno opredeljene cilje, znanje in modre odločevalce.
Z gotovostjo že danes lahko povemo, da bo naš nadaljnji razvoj temeljil na razvoju mikro, majhnih in srednjih podjetij, butičnega turizma brez odpadkov, kmetijski samooskrbi, energetskih dejavnostih, ki bodo slonele na okoljsko čistih virih in tehnologijah, na intenzivnem razvoju dejavnosti, povezanih s skrbjo za zdravo ter človeku prijazno življenje.
Poklici, izbiro katerih v zloženki svetujemo, bodo omogočili zanesljivo zaposlitev in zadovoljstvo vseh, ki v SAŠA regiji nameravajo živeti in uresničevati svoje poklicne ambicije.
Z namenom, da javnost seznanimo z obstoječimi in novimi
spoznanji glede prihodnosti delovanja energetskega sektorja v Sloveniji ter
tudi v Šaleški dolini bomo smo 5. junija 2019 v Velenju, na pobudo zavoda CRTI
SAŠA in pod pokroviteljstvom Savinjsko-šaleške gospodarske zbornice,
Mestne občine Velenje in Občine Šoštanj, izvedli konferenco z naslovom
»Razmislek o prihodnosti energetike v Šaleški dolini«.
Na konferenci so sodelovali ugledni strokovnjaki in
politiki, ki so v vlogi načrtovalcev odločitev o prihodnosti energetike v
Sloveniji ter tudi v Šaleški dolini.
Predstavljena predavanja in razpravo objavljamo v Zborniku predavanj s konference »Razmislek o prihodnosti
energetike v Šaleški dolini«, ki naj služil energetskim družbam,
lokalni skupnosti ter drugim zainteresiranim subjektom v Šaleški dolini pri
načrtovanju prihodnjih odločitev.
Vabljeni k branju!
V sredo, 5. junija 2019, vas ob 10. uri, vabimo v Vilo Bianca Velenje, kjer bo pod pokroviteljstvom Savinjsko-šaleške gospodarske zbornice, Mestne občine Velenje in Občine Šoštanj, potekala konferenca z naslovom »Razmislek o prihodnosti energetike v Šaleški dolini«.
S konferenco želimo seznaniti lokalno skupnost ter zainteresirano javnost z energetskim konceptom Republike Slovenije ter v povezavi z njim z načrtom za prihodnje delovanje energetskih družb Premogovnik Velenje in Termoelektrarna Šoštanj.
Vljudno vabljeni!
V sredo, 14. novembra 2018 smo skupaj s Savinjsko-šaleško gospodarsko zbornico ter SAŠA ORA, v Solčavi izvedli regijsko razvojno konferenco z naslovom »Turizem – razvojna prioriteta SAŠA regije?«. S številnimi vabljenimi predavatelji smo, skupaj z več kot 70 udeleženci konference, z več vidikov predstavili in ovrednotili aktivnosti ter načrte na področju turističnega gospodarstva v Sloveniji in v SAŠA regiji.
Savinjsko-šaleška regija je destinacija, ki ima po mnenju
prisotnih na konferenci, veliko neizkoriščenih razvojnih priložnosti na
področju turizma. Največji izziv predstavljajo pomanjkanje kadrov,
razdrobljenost regije, dolgoročno in s konkurenčnimi destinacijami
neprimerljivo financiranje destinacijske organizacije ter nastajajoče razvojne
smernice turizma SAŠA regije.
Na konferenci je močno izstopala potreba po tesnejšem
sodelovanju med številnimi subjekti, ki v SAŠA regiji delujejo na področju
turizma. Več razpravljavcev je izrazilo poziv vodstvom lokalnih skupnosti, da
se do izvedbe načrtov na področju turizma konkretneje opredelijo in jih
podprejo.
Predstavljeni primeri dobrih praks kažejo, da turizem v
resnici pomeni poslovno priložnost, ki lahko pomembno prispeva k rasti BDP v
regiji, predvsem pa daje priložnost srednjim in majhnim podjetjem, da se s
svojo dejavnostjo najdejo tudi v turizmu.
Organizatorji konference smo januarja 2019 vsa predavanja in razprave zbrali ter oblikovali zbornik predavanj, katerega sestavni del so tudi vsi aktualni razvojni projekti na področju turizma v SAŠA regiji.
Vljudno vabljeni k branju!
V sredo, 14. novembra 2018, vas vabimo v občinsko dvorano v
Zadružnem domu Solčava, kjer bomo na regijski konferenci z naslovom »Turizem
– razvojna prioriteta SAŠA regije«, skupaj s številnimi vabljenimi
strokovnjaki, iz več vidikov predstavili in ovrednotili aktivnosti ter načrte
na področju turističnega gospodarstva v Sloveniji in SAŠA regiji.
Prijazno vabljeni, da se konference udeležite.
Vabimo vas, da si preberete zbornik predavanj z regijske razvojne konference z naslovom »Kako strokovnjake navdušiti, da bodo svoje življenjsko poslanstvo uresničili v SAŠA regiji?«, ki je bila , 19. aprila 2018, v Vzorčnem mestu Velenje, izvedena pod pokroviteljstvom Sveta županov SAŠA.
V zaključnem poglavju zbornika z naslovom, »Sporočila in priporočila«, so povzete misli vabljenih predavateljev in drugih govorcev, ki so na številnih primerih dobrih praks v SAŠA regiji in drugod, razmišljali o prihodnosti življenja prebivalcev SAŠA regiji, s poudarkom na njenih mladih prebivalcih.
Vabimo vas na regijsko razvojno konferenco z naslovom »Kako strokovnjake navdušiti, da bodo svoje življenjsko poslanstvo uresničili v Savinjsko-šaleški regiji«, ki bo v četrtek, 19. aprila 2018, ob 11.uri v Vzorčno mesto Velenje, Kidričeva cesta 2 b, Velenje (nakupovalno središče Spar, 1. nadstropje).
Na konferenci bodo iz več vidikov predstavljene in ovrednotene aktivnosti, ki se izvajajo v SAŠA regiji, da bi strokovnjake in ostale prebivalce navdušili, naj svoje življenjsko poslanstvo uresničijo v Savinjsko-šaleški regiji.
Častni pokrovitelj regijske konference je Svet županov SAŠA.
Regijska konferenca bo potekala v sklopu celovitih podpornih storitev za potencialne podjetnike in podjetja v okviru SPOT svetovanje Savinjska - Savinjsko-šaleške gospodarske zbornice, Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo ter SPIRIT Slovenija, javna agencija.
Vljudno vabljeni!
V sredo, 4. 4. 2018, je v protokolarni sobi Mestne občine Velenje potekala novinarska konferenca, na kateri je bila predstavljena vsebina regijske razvojne konference z naslovom "Kako strokovnjake navdušiti, da bodo življenjske cilje uresničili v SAŠA regiji?", ki bo 19. aprila 2018 v Vzorčnem mestu Velenje.
Na novinarski konferenci so sodelovali župan Mestne občine Velenje Bojan Kontič, predsednik organizacijskega odbora konference dr. Franc Žerdin, izvršni pomočnik uprave za kadrovske in splošne zadeve v podjetju Gorenje, d. d., Jure Marjanovič in direktor Savinjsko-šaleške gospodarske zbornice mag. Franci Kotnik.
V sredo, 4. aprila, vas ob 11. uri vabimo v protokolarno sobo Mestne občine Velenje (2. nadstropje; Titov trg 1, Velenje) na novinarsko konferenco, kjer bo predstavljena vsebina regijske razvojne konference z naslovom "Kako strokovnjake navdušiti, da bodo življenjske cilje uresničili v SAŠA regiji?", ki bo 19. aprila 2018 v Vzorčnem mestu Velenje.
Na novinarski konferenci bodo sodelovali župan Mestne občine Velenje Bojan Kontič, predsednik organizacijskega odbora konference dr. Franc Žerdin, izvršni direktor za področje kadrov v podjetju Gorenje, d. d., Jure Marjanovič in direktor Savinjsko-šaleške gospodarske zbornice mag. Franci Kotnik.
Prijazno vabljeni!
CRTI SAŠA je, v sodelovanju s Savinjsko-šaleško gospodarsko zbornico, velenjsko območno službo Zavoda RS za zaposlovanje in Andragoškim zavodom Ljudska univerza Velenje, izdelal zgibanko z naslovom »Najbolj iskani poklici v Savinjsko-šaleški regiji«, ki je namenjena devetošolcem osnovnih šol SAŠA regije, dijakom zaključnih letnikov Šolskega centra Velenje, staršem ter poklicnim svetovalcem.
Z zgibanko želimo na pregleden in razumljiv način predstaiti informacije o poklicih, za katere je v Savinjsko-šaleški regiji največ povpraševanja in s tem tudi največ možnosti za zaposlitev ter bo tako predvidoma ostalo vsaj še nadaljnje desetletje.
V zgibanki so navedena sporočila gospodarskih družb o njihovih kadrovskih potrebah ter namere Mestne občine Velenje, ki se nanašajo na štipendiranje.
Mlade tudi po tej poti vabimo, da se po končanem izobraževanju vrnejo v Savinjsko-šaleško regijo, se v njej zaposlijo in si tu ustvarijo družino.
Zgibanka Najbolj iskani poklici v Savinjsko-šaleški regiji.pdf
Vabimo vas, da si preberete članek iz publikacije Poslovni razgledi SAŠA regije z naslovom "Priložnosti za delo in življenje mladih v SAŠA regiji v obdobju do leta 2030"
V Javnem zavodu Center za razvoj terciarnega izobraževanja SAŠA Velenje (CRTI SAŠA) je bila v letu 2017 izvedena raziskava z naslovom »Priložnosti za delo in življenje mladih v SAŠA regiji v obdobju do leta 2030«. Raziskavo, v kateri je sodelovalo več kot 100 sodelavcev iz regije SAŠA, je vodil doc. dr. Franc Žerdin, strokovno jo je usmerjal Projektni svet, ki mu predseduje Jure Marjanovič, izvršni direktor uprava za področje kadrov v Gorenju d. d.
Namen raziskave je:
Vsebino raziskave obsegajo poglavja:
Rezultati raziskave so bili doslej predstavljeni:
S predstavitvami bomo v novembru in decembru 2017 nadaljevali na sejah Svetov občin ter drugi zainteresirani javnosti.
Udeleženci predstavitev raziskave so v razpravah dejavni in konstruktivni, pripombe ki jih sporočajo vključujemo v operativne načrte aktivnosti, ki jih je bomo izvedli v letu 2018 ter v naslednjih letih.
Vsebina publikacije z naslovom »Priložnosti za delo in življenje mladih v SAŠA regiji v obdobju do leta 2030« je objavljena na spletni strani CRTI SAŠA na naslovu: http://crti.si/publikacije-in-druga-gradiva
Objavljena je tudi predstavitev raziskave (avtor predstavitve je doc. dr. Franc Žerdin), ki v krajši obliki povzema vsebino publikacije.
Savinjsko-šaleška gospodarska zbornica (SŠGZ) je v torek, 28. marca, organizirala razvojno konferenco regijskega gospodarstva, ki je bila tokrat posvečena digitalizaciji. Digitalizirati poslovanje ali ne - namreč ni več vprašanje, vprašanje je le, kdaj in kako jo bo posamezni gospodarski subjekt vpeljal v poslovanje, v nasprotnem primeru že v bližnji prihodnosti ne bo več konkurenčen na trgu.
Predsednica SŠGZ dr. Cvetka Tinauer je v uvodnem govoru opozorila, da Evropska unija pri digitalizaciji zaostaja za Japonsko, ZDA in Južno Korejo, Slovenija pa v EU na področju digitalizacije zaseda 18. mesto. Slovenska podjetja se na področju digitalizacije srečujejo predvsem s pomanjkanjem znanja in spretnosti ter problemi organizacijske kulture. Podobnega mnenja so bili tudi udeleženci konference, ki so se do več vprašanj o digitalizaciji lahko opredelili z glasovanjem preko mobilnih telefonov.
Dr. Mark Pleško, ustanovitelj in direktor družbe Cosylab, ki je vodilna na svetu v niši krmilnih sistemov za jedrske pospeševalnike, je digitalizacijo opredelil kot celovito spremembo poslovnih modelov, procesov in odnosov z uporabo novih informacijskih in komunikacijskih tehnologij. Njihovo podjetje koristi prednosti digitalnih orodij in procesov tudi pri vstopanju na nove trge, dr. Pleško pa je ob tem predstavil tudi svoj pogled na proces digitalizacije v drugih gospodarskih panogah.
Na univerzi v Oxfordu napovedujejo, da bodo ZDA zaradi digitalizacije do leta 2035 ukinile kar 47 odstotkov sedanjih delovnih mest, za Evropo pa so njihove napovedi še bolj radikalne; na stari celini naj bi namreč v prihodnjih dvajsetih letih ukinili kar 54 odstotkov sedanjih delovnih mest. Samo Mirnik, izvršni direktor za proizvodnjo in informatiko v podjetju KLS Ljubno, ki je pomemben globalni dobavitelj avtomobilske industrije s 70-odstotnim tržnim deležem v Evropi in 16-odstotnim v svetu, je poudaril, da je pogoj za digitalizacijo podjetij brez zmanjševanja števila zaposlenih rast produktivnosti.
Tudi v podjetju Plastika Skaza kljub intenzivni digitalizaciji povečujejo število zaposlenih. Poleg poslovnih procesov, ki so neposredno povezani s produkcijo, digitalizirajo tudi ostale procese, vključno s trženjem in marketingom, kjer uporabljajo vsa sodobna orodja, kar pomeni tudi družbena omrežja. Direktorica Tanja Skaza je predstavila, kako jim uporaba digitalnega marketinga pomaga pri doseganju poslovne uspešnosti, udeleženci konference pa so s posebnim zanimanjem prisluhnili njenim osebnim izkušnjam s pisanjem bloga.
Generalni direktor Gospodarske zbornice Slovenije mag. Samo Hribar Milič je povedal, da je v letu 2017 digitalizacija gospodarstva vodilni projekt zbornice. V praksi bo to pomenilo povezovanje slovenskih deležnikov za uresničitev ciljev digitalizacije in vzpostavitev partnerstev v skladu z DigitAgendo 2016, ki je bila sprejeta na lanskoletnem Vrhu slovenskega gospodarstva, dvigovanje digitalnih kompetenc v gospodarstvu preko izobraževanj in podporo za preoblikovanje Slovenije v zeleno referenčno državo za digitalno Evropo.
Ob zaključku so predstavniki gospodarstva, lokalnih skupnosti, izobraževalnih institucij in nevladnih organizacij podpisali podporo Slovenski digitalni koaliciji – digitalna.si, ki predstavlja usklajevalni, koordinativni in posvetovalni forum enakopravnih deležnikov in deluje na področju digitalizacije podjetništva in industrije, pametnih mest, elektronskega poslovanja, e-veščin, e-vključenosti, kibernetske varnosti, interneta in po potrebi tudi na drugih razvojnih področjih digitalne družbe. Z doseganjem sinergijskih učinkov pri skupnih in komplementarnih projektih digitalizacije bo le-ta potekala usklajeno, hitreje in učinkoviteje, kar bo pomembno prispevalo k družbenemu razvoju in izboljšanju gospodarske uspešnosti, zaposlitvenih možnosti, kakovosti življenja ter socialne vključenosti v regiji SAŠA.
Med podpisniki pristopne izjave je tudi Javni zavod Center za razvoj terciarnega izobraževanja SAŠA Velenje.
V torek, 28. marca 2017, je v Velenju, v organizaciji Savinjsko-šaleške gospodarske zbornice, potekala razvojna konferenca gospodarstva SAŠA regije na temo Digitalizacija – priložnost za SAŠA gospodarstvo.
Na konferenci so se predstavili štirje ugledni gospodarstveniki z zanimivimi prispevki:
Ob zaključku zanimive konference so predstavniki gospodarstva, lokalnih skupnosti, izobraževanja in nevladnega sektorja podpisali pristop k slovenski digitalni koaliciji. Med podpisniki pristopne izjave je tudi Center za razvoj terciarnega izobraževanja SAŠA Velenje.
Člane Sveta CRTI SAŠA obveščamo, da je v petek, 17. februarja 2017, ob 11.uri, sklicana 2. seja Sveta CRTI SAŠA.
Obravnavane bodo točke po naslednjem dnevnem redu:
Obveščamo vas, da je jutri, 15. februarja 2017, ob 14.uri, sklicana 2. seja Projektnega sveta CRTI SAŠA.
Članice in člani Projektnega sveta bodo obravnavali točke po naslednjem vrstnem redu:
Vabimo vas, da si preberete članek tednika Naš čas z naslovom "Oprijemljivi rezultati že prihodnje leto".
Strokovni sodelavec Javnega zavoda Center za razvoj terciarnega izobraževanja SAŠA Velenje (CRTI SAŠA) doc. dr. Franc Žerdin je članom upravnega odbora, na 14. redni seji upravnega odbora SŠGZ, ki je potekala 17. novembra 2017 v Šmartnem ob Paki, predstavil strategijo razvoja terciarnega izobraževanja v SAŠA regiji in namen ter koncept CRTI SAŠA.
Člani odbora so ustanovitev javnega zavoda CRTI SAŠA pozdravili. V razpravi je bilo ugotovljeno, da bodo višje in visoko strokovne šole v regiji uspešne, če bodo tesno povezane s trgom dela in če bo k zagotavljanju rasti kvalitete študijskih programov svoj delež prispevalo tudi gospodarstvo, za kar pa morajo biti vzpostavljeni pogoji.
Po dolgih letih pobud, ki niso bile upoštevane, gospodarstvo sedaj pričakuje dejanske spremembe v smeri prilagoditve študijskih programov potrebam realnega sektorja.
Več podrobnosti iz seje si lahko preberete v decembrski publikaciji SŠGZ Poslovni razgledi SAŠA regije.